O škole Organizace, Kontakty, Projekty Pro rodiče Elektronická omluvenka, informace pro rodiče Pro žáky Domácí úkoly, informace pro žáky

Polonéza

Umění tance v podání ZŠ Jungmannova

 

Malování, zpívání, hraní v divadle či ve filmu, to všechno jsou způsoby, kterými lze vyjádřit umění. Takových způsobů je opravdu hodně a mimo jiné se mezi ně řadí i tanec. Lidstvo ho zná již od pradávna a existuje mnoho možností, jak si ho dokonale vychutnat. A že si tanec rádi vychutnají starostliví rodičové nás - žáků z Jungmanky, dokazuje fakt, že naše Rodičovské sdružení ve spolupráci s litovelským městským klubem pořádá každoročně společenský ples.

Ten letošní byl naplánován na pátek 20. 1. V ten den se to ve velkém sále litovelské záložny jen třpytilo třpytkami dámských šatů a černilo černotou pánských sak, kalhot a bot. Ples se naplno rozeběhl úderem 20. hodiny, kdy moderátor celého plesu pan Skládal  srdečně přivítal všechny přítomné. O úvod plesu se postaraly předsedkyně rodičovského sdružení paní Lenka Šmídová a paní ředitelka Mgr. Eva Hrachovcová, které ve svých kraťoučkých proslovech vypíchly zejména bohatou tombolu a popřály nám všem hezkou zábavu.

Poté přišel čas pro 1. ze zlatých hřebů večera, který k tomuto plesu neodmyslitelně patří. Na taneční parket vstoupili žáci a žákyně 8. a 9. ročníku, kteří předvedli celému sálu v úchvatném podání již tradiční polonézu. Jak chlapci, tak dívky tančili skutečně nádherně a neméně krásné a nádherné, bylo jejich zveršované poděkování paní učitelce Mgr. Veronice Pavlové za velmi, velmi pečlivou a trpělivou přípravu. Byla to prostě hotová pohádka na zemi. Nutno také podotknout, že na mě všechny taneční páry působily po celou dobu jejich vystoupení jako ženichové a nevěsty, na čemž měly zásluhu společenské šaty, které si půjčili ve svatebním servisu, nacházejícím se v Palackého ulici (č. p. 841). Tento servis nepůjčuje jen svatební a společenské šaty, ale také prodává snubní prsteny či svatební oznámení a jeho pracovníci vám velmi rádi splní každé vaše přání.

Po polonéze už přišli na řadu rodiče, kteří za zvuků tuzemských i zahraničních písní skupiny Trifid, tančili chvílemi pomalé "ploužáky", chvílemi zase trsali při pořádných, nefalšovaných "trsačkách". Pak jsme mohli být svědky jedné světové premiéry. Na parket totiž vstoupila taneční skupina Kaster Litovel, která nám předvedla vystoupení, které ještě nikdo nikdy a nikde neviděl a musím říct, že bylo jakoby z jiné planety, prostě perfektní. A Kaster nebyl jediným litovelským kroužkem, který nám v onen páteční večer předvedl své umění. Nedlouho po nich patřil parket vynikajícím roztleskávačkám Corn Bees, které po svém čísle obdržely květiny od jednoho ze sponzorů plesu. A to přehlídka nejlepších tanečních litovelských organizací ještě zdaleka nekončila. Své taneční kreace nám předvedli tanečníci a tanečnice Caramba Litovel. Nejprve to byly latinsko - americké tance, následně přišel na řadu tanec lásky a tanec zavánějící španělským soubojem odvážného toreadora se zuřícím býkem -  Passo doble. Po nich nastal čas pro taneční projekt našich tří žákyň 7. ročníku Kristýny a Olgy Zapletalových a Natálie Elgnerové, projekt to byl opravdu vydařený a nebylo by určitě na škodu udělat nějaký další. Tímto vystoupením také skončila přehlídka litovelských tanečních organizací.

A byl tu zase čas pro rodiče. Tentokrát si mohli zatancovat valčík a zažít tak okamžiky s vídeňským nádechem a také polku, kdy se zase mohli alespoň myšlenkami dostat na náš český venkov. Samozřejmě tu byla i již zmíněná bohatá tombola s 210 cenami, takže bylo zaručeno, že si snad každý z účastníků plesu odnese domů alespoň jednu cenu. A taky že ano.

Ples trval až do brzkých ranních hodin, což jen dokazovalo jeho vysokou kvalitu. Myslím si, že to byl určitě podařený ples a už teď se těším na ten v příštím roce.

                                                                                                                       Petr Komárek, 8.B